Co je to BAREFOOT?

Barefoot v poslednich letech zažil velký boom. Ale o co se vlastně jedná? 

Anglické slovo barefoot se skládá ze dvou slov, tedy bare a foot. Neboli bosé nohy. Občas také přeloženo jako bosé boty, naboso nebo bosý. Tímto slovem označujeme obuv, která imituje chůzi naboso.

Barefoot obuv versus běžná obuv

Bosé boty jsou jedinečné díky tenké a ohebné podrážce, která se zcela přizpůsobuje chodidlu a respektuje veškerý prostor, které chodidlo potřebuje při chůzi - oproti běžné obuvi, která nenabízí dostatek prostoru a svobody.

Během používání barefoot obuvi zjistíte, že přirozená chůze vyžaduje mnohem více svalů a šlach než při používání běžné obuvi. Právě klasická obuv funguje jako dlaha - špička boty stáhne prsty a omezí jim prostor pro správné fungování, podpatek (i minimální) nakloní chodidlo a tím zcela ovlivní držení těla. Právě kvůli nošení klasických bot mohou vznikat nejrůznější zdravotní potíže, mezi nejčastější jsou bolesti zad a kloubů a vbočené palce.

Barefoot obuv versus naboso

Už jsme si zmínili, že barefoot boty napodobují chůzi naboso, která je pro člověka nejpřirozenější. Zároveň zabraňuje deformaci nohou oproti běžné obuvi. Narozdíl od opravdové bosé chůze má barefoot obuv pár výhod. Chodit zcela naboso není pro každého. V případě chození naboso se nemusíte cítit zrovna dvakrát komfortně na veřejnosti, také během zimních dnů nebo nepřiznivého počasí může být chůze zcela naboso nepříjemná a hlavně obuv chrání nohu před mechanickým poškozením, jako například zranění ostřejšími předměty.

Barefoot obuv versus boty s tenkou podrážkou

Často kolovaným mýtusem je, že tenká podrážka u klasických bot nahrazuje barefoot obuv. Není tomu tak. Jediné čím jsou si barefoot boty a klasické boty s tenkou podrážkou podobné je pouze tenká podrážka, to ji ale nedělá vhodnou obuví pro bosé chození. A proč?

V čem jsou barefoot boty jedinečné?

Barefoot boty jsou vyrobeny s anatomicky tvarovanou špičkou. Tedy, ať neomezují správnou funkci nohy. Také nabízí dostatečný prostor pro prsty, boty jsou pružné a ohebné - tedy boty se přizpůsobují vám a ne vy jim. Jsou lehké jako pírko a mají nulový drop(nulový sklon mezi špičkou a patou), díky kterému se nemění postavení těla. Mívají stélku bez tvarované klenby a v konečné řadě barefoot boty mají tenkou podrážku (3-6 mm), která dovoluje chodidlu vnímat terén.