Jak správně změřit nohu a jakou zvolit obuv?

Pro výběr pohodlné barefoot obuvi je potřeba si své chodidlo správně změřit, aby bota neomezovala v šířce a ani délce. Pokud si nejste jistí, zda vám vybraná velikost padne jako ulitá, tak se pojďte mrknout jak si jednoduše nohu změříte.


Jak změřit nohu?


Připravte si:

  • list papíru
  • psací potřebu
  • pravítko

Nejjednodušším způsobem pro změření chodidla je, si ho obkreslit na papír a přičíst nadměrek, který je potřebný pro správnou funkci chodidla. Pro zjištění správné délky pravítkem načrtnete linku od paty po nejdelší prst, šířku zjistíte pomocí vytvoření linky na nejšiřší části nohy.


Nadměrek

 Nyní už víte rozměr chodidla, ale nepospíchejte. Proto, aby byly barefoot body pohodlné a dovolovaly vám správně chodit je potřeba přičíst tzv. nadměrek, který je absolutně nezbytný. Pro děti je nadměrek důležitý i kvůli růstu nohy.


Kolik tedy přičíst? Doporučuje se nadměrek délky 0,7 - 1,2 cm u dětských nohou, u dospělých bohatě stačí 0,6 - 1 cm. U šířky přičtěte 0,4 - 1,0 cm (0,2 - 0,5 - pro každou stranu šířky chodidla).

 

 

Tipy při výběru barefoot obuvi

 
  1. Boty si nikdy nekupujte těsné, ale s prostorem přibližně 0,5 – 1 cm v přední části.
  2. U zimních bot počítejte také s místem pro ponožky, naopak u sandál nebo balerín není potřeba tolik prostoru.
  3. Chodidlo měřte odpoledne nebo navečer, protože noha může v průběhu dne přibývat na objemu.
  4. Někdo má užší, někdo širší nohu v oblasti špice, jiný zase nižší nebo vyšší nárt, útlý kotník, proto prosím při výběru zvažte parametry bot, aby co nejvíce vyhovovaly vašim požadavkům. Pokud potřebujete s výběrem rády telefonicky, nebo osobně v obchodu poradíme.

 

Takhle vypadá klasická obuv a prsty v ní stlačené k sobě.