Proč nosit barefoot obuv?

Barefoot boty nejsou žádný módní výstřelek. Zaměřují se na návrat k přirozené chůzi. Barefoot boty jsou vyrobené tak, ať nabízí maximální pohodlí a dostatek místa pro správnou funkci vašich nohou. Připravili jsme pro vás shrnutí výhod barefootu, které přesvědčí i odpůrce barefootové obuvi.

 

Výhody barefoot obuvi

Zdravotní důvody

Zdraví pro nás a naše děti je nejspíš hlavním pohonem, proč jste se o zdravou chůzi začali zajímat. A nejste sami. Ať už se jedná o sportovce, maminky nebo lidi, které trápí zdravotní problémy, tak právě většina si našla svou cestu k bosé chůzi skrze péči o zdraví.

Zbavte se bolesti

Díky přirozenému našlapování skrze přední část chodidla se vyhnete bolesti kloubů, které jsou běžné především při našlapování přes patu a otřesy v celém těle při šlápnutí na tvrdý povrch. Během nošení barefoot obuvi zapojujete více svalů a šlach, které se zpevňují - vyhnete se tak bolesti beder, kloubů a dokonce i hlavy. 

Vyvarujte se deformaci nohou

Nulová podpora klenby, které barefoot boty zajišťují, má za následek zpevnění šlach a svalů, které jsou pro vlastní podporu klenby nezbytné. Doplňte barefoot obuv o pravidelné cvičení, které zkonzultujte s fyzioterapeutem a ploché nohy se vás již nemusí týkat. Také vbočené palce, které postihují především ženy kolem 30-50 roku, vás nemusí trápit, protože během používání barefoot obuvi vaše prsty budou mít dostatek prostoru na roztáhnutí.

 

Proc-nosit-barefoot-obrazek

Absence podpatku

Barefoot boty disponují nulovým dropem - tedy velikostní rozdíl mezi patou a špičkou, díky kterému nás přirozeně nabádá chodit vzpřímeně. Nejenže ve vzpřímené chůzi dokážete lépe využít kapacitu vašich plic, také vzpřímená chůze napomáhá lepšímu prokrvení těla a zvýšení imunity.

Rovnováha

Díky tenké podrážce jste více spojení s terénem, po kterém kráčíte. Chodidla rychleji a hlavně jednoznačně vyšlou informace do mozku o vlastnostech povrchu. Ať už je terén kluzký, nestabilní, tvrdý nebo měkký, tak váš mozek dokáže situaci vyhodnotit mnohem snadněji a vy lépe dokážete reagovat a přizpůsobit se. Tedy už žádné lupání v kotnících, zakopávání a nedej bože padání. Barefoot boty vám zkrátka nabídnou lepší rovnováhu a obratnost.

Pohodlnost až na prvním místě

Díky většímu prostoru pro chodidlo, které barefoot boty nabízí se nemůže stát, že byste trpěli otlaky na prstech či patách. Boty jsou totiž nesmírně pohodlné. Dobrou zprávou je, že doba, kdy barefoot boty nebyly atraktivní a hodily se pouze do přírody nebo na zahradu, je dávno pryč. Nyní si můžete pořídit moderní kousky, které sladíte téměř s každým outfitem.

 

Pokud patříte mezi barefoot nepolíbené a nejste si jistí, u které značky začít, tak moderní modely objevíte u značky Anatomic, Aylla nebo Protetika. Pro děti sáhněte po značkách Beda anebo Protetika, vzhled a kvalita vás jistě překvapí.